Perde 60 Derecede Yıkanır mı?

Perde, evlerimizin önemli bir parçasıdır. Buna ek olarak istenenden fazla gün ışığının eve girmesini engellemek için de kullanılır. Kullanıma bağlı olarak da zamanla tozlanır, kirlenir ve temizlenmesi gerekir. Bu sebeple de perdelerin çamaşır makinesinde yıkanıp yıkanamayacağı merak edilen bir konudur. Hatta daha temiz olması için daha sıcak suda yıkamak gibi fikirler de akıllara gelir.

Perdelerin temizliği, evlerimizdeki hijyen açısından oldukça önemlidir. Ayrıca, temiz perdeler evlerimizin önemli estetik detaylarından birisidir. Perdelerin temizliği için çamaşır makinesi oldukça kullanışlı bir araçtır. Fakat sıcak su perdelerinize iyi gelmez. Özetle perdelerinizi 60 derece yıkamanız önerilmez. Bu makalede, perdeleri çamaşır makinesinde yıkarken unutulmaması gereken detaylara değiniyoruz.

Perde Yıkama Yöntemleri

Perde yıkama yöntemi, perdenin kumaş türüne ve boyutuna bağlı olarak değişebilir. Ancak, genel olarak perdeler 30 derecede ve 800 devirde yıkanmalıdır. Yüksek sıcaklıklarda yıkanan perdelerde çekme ve büzülme sorunları yaşanabileceği için bu sıcaklık değerlerine dikkat etmek önemlidir.

Perde Yıkama Süresi

Perde yıkama süresi, perdenin boyutuna ve ne kadar kirli olduğunuza göre farklılık gösterir. Ancak, günlük rutinde kullanılan ve çok kirli olmayan ortalama bir boyuttaki perdeyi 15-20 dakika arasında yıkamak yeterlidir.

Tül Perde Beyazlatma Yöntemleri

sararmış perde

Beyaz tül perdeler zamanla sararırlar. Bu durumda, tül perdeler nasıl beyazlatılır? sorusu gündeme gelir. Tül perdeleri beyazlatmak için birkaç yöntem vardır;

  • İlk yöntem, tül perdeleri bir miktar çamaşır suyu ile yıkamaktır. Ancak, bu yöntemde dikkatli olunması gerekir çünkü gereğinden fazla çamaşır suyu kullanımı narin olan tülleri yıpratacaktır.
  • Başka bir yöntem ise, tül perdeleri süt ve su karışımı ile yıkamaktır. Bu yöntem, kumaşa zarar vermeden tül perdeleri beyazlatmaya yardımcı olabilir. Ancak çamaşır suyu kadar etkili değildir.
  • Son bir yöntem olarak da çamaşır makinenizin deterjan gözüne, deterjanla birlikte biraz beyaz sirke eklemek olacaktır. Bu şekilde yıkama yaptığınızda tül perdenizin beyazladığını göreceksiniz.

Perde Çeker mi?

Perdelerin çekmesi, yüksek sıcaklıkta yıkanmalarından kaynaklanır. Yüksek su sıcaklığı, bazı kumaş türlerinde çekmeye neden olur. Bu nedenle, perdelerin yıkama talimatlarına uygun bir şekilde yıkanması önemlidir. Çekmiş perdeyi eski boyutuna getirmek ne yazık ki mümkün değildir.

Yıkama Sırasında Deterjan Kullanımı

Perde yıkama sırasında deterjan kullanımı, perdenin kumaş türüne göre değişir. Örneğin, hassas kumaşlar için özel deterjanlar kullanılmalıdır. Ayrıca, deterjan kullanım miktarına da dikkat edilmelidir. Sürekli fazla deterjan kullanımı, kumaşı yıpratacaktır ve pamuklu perdelerin yıkama sonrası daha zor kurumasına sebep olacaktır.

Yıkama Sırasında Yumuşatıcı Kullanımı

Perde yıkama sırasında yumuşatıcı kullanımı, perdenin kumaş türüne göre değişebilir. Ancak, genellikle yumuşatıcı kullanımı tavsiye edilir. Yumuşatıcı, perdenin daha yumuşak ve pürüzsüz bir his vermesine yardımcı olur. Buna ek olarak perdeleriniz çok daha güzel kokacaktır. Ayrıca, yumuşatıcı kullanımı perdelerin statik elektriklenmesini de önler ve toz tutmalarını engeller.

Özet

Perdelerin temizliği ve bakımı, ev hijyeni açısından oldukça önemlidir. Perdelerin çamaşır makinesinde yıkanıp yıkanamayacağı konusunda nihai kararı vermeden önce perdenin yıkama talimatlarına bakmak ve talimatlara uymak doğru olur. Şayet yıkama talimatlarına erişemiyorsanız ve perdenizi yıkamanız gerekiyorsa, bu durumda 30 derecede ve 800 devirde yıkamanız perdenizin yıpranmasını ve zarar görmesini engelleyecektir.

Farklı konular da ilginizi çekiyor mu? Buraya tıklayarak son eklenen yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın