Dyson Filtresi Yıkanır mı?

Merhaba sevgili okurlar! Alerjim sebebiyle evimde temizliğe oldukça düşkünüm ve hava kalitesine önem veriyorum. Bu sebeple de yıllardır hem Dyson süpürge hem de Dyson air purifier filtre içeren hava temizleyici kullanıyorum. Aranızda benden başka bu markaya aşık olanlar var mı? Özellikle benim gibi alerjisi olanlar için Dyson’ın bu cihazları gerçekten hayat kurtarıcı. Fakat herkesin aklında tek bir soru var “Dyson filtresi yıkanır mı?”.

Bu filtre konusu özellikle pandemi sonrasında bana daha fazla sorulmaya başlandı. Dyson kullandığımı duyan herkes filtrelerin yıkanıp yıkanmadığını soruyor. Ben de hangi filtreden bahsettiklerini soruyorum. Çünkü bu sorunun cevabı hava temizleyici ve süpürge için değişiyor. Keza Dyson Airpurifier Filtre ve Dyson süpürge filtresi temelde aynı görevi görsel de detayda farklı görevlere sahip.

Dyson HEPA Filtre

hepa filtre nedir?

Dyson, hem süpürgelerinde hem de hava temizleyici ürünlerinde hepa filtre kullanıyor. Ben de bunu ilk öğrendiğimde anlam verememiştim. Konudan bihaber olunca tabi insan anlayamıyor 🙂 Hava temizleyicide ve süpürgede aynı tip filtre kullanılması anlamsız gelmişti fakat HEPA teriminin anlamını araştırıp öğrenince sebebini anladım. HEPA; High Efficiency Particulate Arresting yani Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı anlamına geliyor. Özetle hava temizleyicide de süpürgede de bu filtreler sayesinde cihazın içerisine giren partiküller dışarı çıkamıyor. Hatta Dyson Hepa Filtre bu konuyu bir adım ileriye taşımış ve evcil hayvan kepeğinden daha küçük olan 0,3 mikron2 kadar küçük mikroskobik partiküllerinin %99,99’unu hapsediyor.

Hal böyle olunca, filtrelerin kirlenmesi de kaçınılmaz oluyor. Birçoğumuzun Dyson süpürge filtre temizleme konusunu merak etmemize ve araştırmamıza vesile oluyor. Keza Dyson yedek filtre satın almak oldukça maliyetli ve biz ev hanımları bu tür konuları minimum maliyette çözmekte ustayız 🙂

Bu arad a Dyson hepa filtre çeşitleri de kullanılan cihaza ve özelliklerine göre farklılık gösteriyor. Mesela hava temizleyicilerde kullanılan filtreler piyasada Dyson Purifier Filtre olarak biliniyor ancak tam ismi 360° Cam HEPA+Karbon hava temizleyici filtresi. Süpürgelerde kullanılan filtreler ise süpürge modeline göre aranıyor; Dyson v11 hepa filtre, dyson v12 hepa filtre gibi.

Dyson Kablosuz Süpürge için Filtre Temizleme

Öncelikle şunu söyleyeyim, Dyson kablosuz süpürge kullanmaya başladıktan sonra kurduğum ilk cümle şu oldu; “ben daha önce süpürge kullanmıyormuşum”. Bu makalede detaylı ürün incelemesi yapmıyorum ancak her girdiğim ortamda Dyson övdüğüm için burada da övmesem olmazdı.

Dyson süpürge günlük rutinimin bir parçası. Abartısız, her gün kullanıyorum. Aksi durumda alerjik bünyem sebebiyle, ertesi gün hayattan keyif alamıyorum, uçan sineğe alerjim var. Hal böyle olunca da süpürgenin filtresi çok çabuk kirleniyor. İlk seferlerde Dyson yedek filtre alarak bu ihtiyacımı gideriyordum. Malum döviz kurunun artışı, beni yan sanayi ürünlere yöneltti. Ancak bu ürünlerde beklediğim verimi alamadım. Kimisi koku yaptı, kimisi de makinenin içinde biriken tozları orjinal ürün kadar muhafaza etmedi. Bu sebeple ben de acaba bu hepa filtre yıkanır mı? diye düşündüm. Araştırmalarım sonunda anladım ki, Dyson kablosuz süpürge içerisinde yer alan filtreler yıkanabilir! Aşağıdaki detaylara dikkat ederek siz de hepa filtrenizi yıkayarak temizleyebilirsiniz.

dyson kablosuz süpürge hepa filtre yıkanır mı?
  • Kablosuz süpürge için kullandığınız hepa filtresini sadece su ile yıkayın. Herhangi bir kimyasal veya temizlik malzemesi kullanmayın.
  • Ilık suda yıkayın ve elinizle nazikçe kirleri temizleyin. Fırça vb. sert bir cisim kullanmayın.
  • Yıkadıktan sonra kuru bir ortamda en az 12 saat bekletin. Kuruduğundan emin olmadan kesinlikle kablosuz süpürgenize takmayın.

Dyson kablosuz süpürgenizde kullandığınız hepa filtreyi bu şekilde temizleyerek filtrenizi iki veya üç tur daha kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, hepa filtresi sonsuza kadar yıkanarak kullanılabilecek bir ürün değildir. Dolayısıyla, verim alamadığınızı gözlemlediğiniz zaman geciktirmeden orjinal bir yedek filtre satın alın.

Dyson Purifier Serisi İçin Filtre Temizleme

Alerjik bünyem için süpürge bir kurtarıcıydı ancak bir süre sonra her gün evi süpürmek yorucu bir hal aldı. Bu sebeple boş geçtiğim günleri telafi edecek bir çözüm arayışına girdim. Alerjik bünyeler birbirini her ortamda bulur, bu hayatın yazılı olmayan kurallarından birisidir. Ben de alerjik başka bir bünyeden hava temizleyici tavsiyesi aldım. Bu arakdaşım Xiaomi marka bir hava temizleyici kullanıyordu. Ancak benim Dyson sevgim yüzünden Dyson alternatiflerine yöneldim ve Dyson Purifier serisinin Hot+Cool Autoreact modelini tercih ettim.

Dyson kablosuz süpürgelerde olduğu gibi Dyson hava temizleyicilerde de HEPA filtre bulunuyor. Buna ek olarak benim kullandığım modelde hava kalitesini kontrol eden bir sensör var. Hava kalitesi belirli bir seviyenin altına düştüğünde kendisi otomatik çalışıyor. Özetle, süpürgeyi ne kadar az açarsam hava temizleyici o kadar fazla çalışıyor.

Dyson hava temizleyici filtresi de hak verirsiniz ki bir süre sonra kirleniyor. Bir yandan süpürgeye bir yandan hava temizleyiciye filtre satın almak maddi olarak ciddi bir külfet. Bu sebeple ben de alternatif çözümler aradım. Kablosuz süpürge hepa filtresi yıkanıyorsa, hava temizleyici hepa filtresi de yıkanabilir diye düşündüm. Fakat kazın ayağı öyle değilmiş 🙂

temiz ve kirli hepa filtre karşılaştırması
Bir hava temizleyiciden çıkan kirli hepa filtresi ve aynı hepa filtresinin hiç kullanılmamış hali

Hava temizleyicinin hepa filtresini suyun altına tuttum ve aynı kablosuz süpürge filtresi gibi temizledim. Fakat kuruduktan sonra hava temizleyiciye taktığımda havayı temizlemediğini gözlemledim. Dyson hava temizleyici hiç durmadan çalışıyordu çünkü hava kalitesi hiçbir zaman istenen seviyeye ulaşmıyordu. Bu konuyu araştırdığımda öğrendim ki; kablosuz süpürgelerin aksine hava temizleyici filtresi partikülleri üzerinde tutuyor. Filtreyi yıkadığınızda da bu özelliğini yitiriyor ve partikülleri tutma özelliğini yitiriyor. Konuyu fazla uzatmayayım, ulaştığım sonuç şu oldu. Dyson hava temizleyici filtre, kablosuz süpürge filtresinin aksine kesinlikle yıkanmamalı. Filtre kirlendiği veya hava temizleyici uyarı verdiği zaman orjinal Dyson yedek filtre ile değiştirilmeli.

Okuduğum bazı yorumlarda air purifier hepa filtre kirlendiğinde, sadece elektrik süpürgesiyle üzerindeki tozu çekenler olduğunu gördüm. Açıkçası bana mantıklı gelmedi çünkü elektrik süpürgesi sadece üst katmandaki tozları alır. Ara katmanlarda sıkışan tozları alacağını sanmıyorum.

Dyson V12 2. El Sürprizi!

Dyson kablosuz süpürge fiyatları sebebiyle ikinci el ürün konusu da hep soruluyor. Ben de maliyeti biraz daha düşük tutmak için dyson v12 2 el bir model almıştım. Ancak ilk deneyimim pek de iç açıcı olmadı. Maalesef önceki sahibi filtre bakımını düzgün bir şekilde yapmamış, temiz tutmamış ve kullanım talimatlarına uygun kullanmamış. Bu da cihazın performansında belirgin bir düşüşe yol açmış. Ben de bu durumu ancak arkadaşımın aldığı sıfır Dyson v12 ile karşılaştırınca anladım. İşte bu sebeple, ikinci el bir Dyson kablosu süpürge alırken, tüm detaylarıyla ürünü kontrol etmek oldukça önemlidir. Bu konuda kendinize güvenmiyorsanız, kesinlikle sıfır ürün almanızı öneririm.

Özet

Dyson ürünlerini yıllardır kullanıyor olmamın bir sebebi var: Alerjim sebebiyle kötü geçebilecek günlerin kurtarıcısı oluyorlar. Ancak almak ve kullanmak kadar, bu ürünlerin doğru şekilde temizlenmesi de önemli. Bu makalemde Dyson hepa filtre temizliği konusunda tüm bildiklerimi paylaşmaya çalıştım. Özetlemek gerekirse Dyson kablosuz süpürge için üretilen hepa filtreler yıkanarak 2-3 tur daha kullanılabilir. Ancak Dyson hava tamizleyici hepa filtresi kesinlikle yıkanmamalııdr. Siz de benim gibi Dyson aşığıysanız, bu tavsiyelere kulak vererek ürünlerinizden maksimum verimi alabilirsiniz. Alerjisiz günler!

Dyson gibi evlerimizdeki klimaların da soluduğumuz havada direkt etkisi var. Klima motoru yıkanır mı? başlıklı makalemde bu konuyu detaylıca araştırdım ve inceledim.

Yorum yapın