Düdüklü Tencere Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Ben de birçoğunuz gibi evde yemek yapmayı ve ailemi lezzetli yemeklerimle şımartmayı çok seviyorum. Özellikle enflasyonun bu kadar arttığı ve pahalılığın her dakika hissedildiği bir dönemde, evde yemek yapmak birçok kişi için de mecburiyet haline geldi. Hepimizin vakti değerli olduğu için de evde yemek yapmak için minimum vakit harcamak istiyoruz. Bu noktada düdüklü tencere imdadımıza yetişiyor. Düdüklü tencereler saatler sürecek pişirme işlemlerini dakikalar içerisinde hallediyor. Fakat düdüklü tencereler nasıl temizlenir? Hiç merak ettiniz mi? Bu makalemde uzun ömürlü düdüklü tencere kullanımı için nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında yaptığım araştırmaları paylaşıyorum.

Düdüklü Tencere Nedir? Nasıl Çalışır?

Kısaca basınç yardımıyla daha kısa sürede ve daha kolay yemek pişirmemize yardımcı olan bir mutfak aracı diyebiliriz. Çalışma prensibi, içerisinde oluşan buharın dışarı çıkamamasına dayanır. Bu sayede yemeklerimiz çok daha hızlı pişer. Peki, düdüklü tencereler hangi malzemeden üretiliyor?

Çelikten üretilen tencereler dayanıklı olmalarıyla bilinirler. Ancak bazı markalar, farklı malzemeler de kullanabiliyor. Örneğin, bazı düdüklü tencereler seramik kaplama olabiliyor. Üretim malzemesi, tencerenin bulaşık makinesinde yıkanıp yıkanamayacağını da belirler. Çelik bir tencere kullanıyorsanız, aşağıda paylaştığımız detaylara dikkat ederek bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Seramik kaplamalı olanlar için, bulaşık makinesinde yıkamadan önce kullanım kılavuzuna gözatmanız faydalı olur.

Düdüklü Tencere Kapağı Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Kapak kısmı genelde tencereyle aynı malzemeden üretilir. Bu sebeple çelik bir tencere kullanıyorsanız, kapak da çelikten üretilmiştir. Gönül rahatlığıyla bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Fakat, kapağı tekrardan kullanmadan önce, kapak üzerindeki mekanizmada birikmiş olası deterjan ve yemek artıklarından arındırmak için durulamanızı öneririm.

Düdüklü tencere kapak lastiği, içerideki basıncın dışarı çıkmamasını sağlar.

Bu arada yıkamadan önce kapakta takılı olan düdüklü tencere kapak lastiği kesinlikle çıkarılmalıdır. Aksi durumda kapak lastiği zamanla deforme olabilir ve çürüyebilir. Deforme olmuş düdüklü tencere kapak lastiği, tencerenizin hava kaçırmasına sebep olur.

Fissler Düdüklü Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Fissler, düdüklü tencere sektöründe bir dünya markasıdır. Farklı hacimlerde birçok modeli mevcuttur. Fissler düdüklü tencere fiyatları, piyasada bulunan birçok ürüne göre çok daha yüksektir. Bu sebeple, uzun ömürlü olmasını isteriz. Dolayısıyla bulaşık makinesinde yıkamak konusunda endişe duyarız. Ancak korkmayın, Fissler marka düdüklü tencerenizi ve kapağını bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Ancak, kapağı makineye koymadan önce kapak lastiğini, basınç ventilini, kulp kısmını (çıkıyorsa) ve emniyet supapını çıkarmayı unutmayın. Bu parçalar elde yıkanmalıdır ve bulaşık makinesine girmemelidir.

Özet

Düdüklü tencereler, herkesin mutfağında bulunması gereken pahalı mutfak araçlarıdır. Fiyatları yüksek olduğu için de tencerelerimizi uzun ömürlü kullanmak isteriz. Siz de tencerelerinizin ömrünü uzutmak için paylaştığımız temizleme kurallarına uyabilirsiniz. Böylece düdüklü tencerelerinizi çok daha uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Günlük rutinimizde kullandığımız birçok araç gereç için “Bulaşık makinesinde yıkanır mı?” makalemize gözatmak ister misiniz?

Yorum yapın