Klima Motoru Yıkanır mı?

Klimalar, özellikle sıcak yaz günlerinde hepimizin kurtarıcısıdır. Yaşam alanlarımızda ve işyerlerimizde nemli ve sıcak ortamın rahatlatılması için vazgeçilmezdir. Hal böyle olunca klimaların sağlıklı ve sorunsuz çalışması oldukça önemlidir. Birçoğumuz klima iç ünite temizliği konusunda hassas davranıyoruz. Ancak, klimanın dış ünitesi olan klima motoru, çevresel etkenlere sürekli maruz kaldığı için zamanla kirlenir. Bu nedenle, klima motorunun düzenli temizliği ve bakımı da gözardı edilmemelidir. Hem uzun ömürlü bir çalışma hem de enerji verimliliği açısından hayati önem taşır.

Klima Motoru Temizliğinin Önemi

Kirli ve oksitlenmiş bir motor, hava akışını engeller ve bu da klimanın soğutma kapasitesini azaltır. Buna ek olarak; klimanıza düzenli bakım yaptırmamanız enerji tüketiminin artmasına sebep olur ve ciddi arızalara zemin hazırlar. Dolayısıyla, klima motorunu temizlemek, klimanızın sorunsuz çalışması ve tamiri maliyetli olabilecek arızaların önlenmesi için önemlidir.

Klima Motoru Temizliği Nasıl Yapılır?

Klima dış ünitesi, dilediğiniz gibi temizleyebileceğiniz bir yapıya sahip değildir. Çünkü her ne kadar dış ortamda barındırılsa da içerisinde birçok elektronik parça vardır. Bu parçaların zarar görmemesi ve bu parçalarda herhangi bir sorun oluşmaması için klima motoru temizliğinin, konunun uzmanları tarafından yapılması tavsiye edilir. Ancak el yatkınlığınız varsa, aşağıdaki yönergelere dikkat ederek klima motorunu kendiniz de temizleyebilirsiniz.

Elektrik Bağlantısını Kesin: Temizlik işlemine başlamadan önce, klima sisteminin elektrik bağlantısını kesmeyi unutmayın. Aksi durumda can güvenliğinizi riske atmış olursunuz. Buna ek olarak sıvı teması sebebiyle oluşabilecek kısa devre, klima dış ünitesine tamiri mümkün olmayan zararlar verebilir.

Doğru Temizlik Ürünlerini Kullanın: Etkili sonuçlar elde edebilmek ve klima dış ünitesinin zarar görmesini engellemek için özel klima temizleme sıvıları kullanın. Bu kimyasallar etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. Glow, Efect veya Briscool gibi ürünler klima motorunun temizliğinde etkili olabilen ürünlerdir.

Temizlik Adımları

 • Klima dış ünitesini nemli bir bezle temizleyin ve üzerindeki tozdan arındırın.
 • Kapak videlarını açın ve dış ünite kapağını çıkarın.
 • Ana kartı ve elektronik aksamları suyla temas etmemesi için koruyucu poşetle sarın.
 • Fanı kuru bir fırça ile iyice temizleyin. Aynı şekilde fan motoru, ana kart ve kart kutusu da fırçayla temizlenebilir.
 • Motor yatağını ve rulmanları WD40 ile yağlayın.
 • Kondenser serpantini temizliğini uygun kimyasallarla yapın. Glow, Efect veya Briscool gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Kimyasal üzerinde yazan kullanım talimatlarının dışına çıkmayın.
  • Kullandığınız kimyasalın durulanması gerekiyorsa elektronik aksamlara su temas ettirmemeye çalışarak durulayın.
 • Kompresör bağlantı ayaklarını kontrol edin, gevşeme varsa anahtar yardımıyla sıkın.
 • Tüm parçaları göz ile kontrol edin, herhangi bir olağandışı durum (oksitlenme, yanma vs.) olmadığından emin olun.
 • Dış ünite kapağını yerine takın.

Klima Motoru Su İle Yıkanır mı?

Mecbur kalmadıkça klima dış ünitesi su tutarak yıkanmamalıdır. Klima dış ünitesine su tutmanız halinde anakart ve dış ünite kartları kısa devre yapabilir, oksitlenebilir. Bu durumda maliyeti yüksek tamir ihtiyacı gündeme gelecektir. Dış ünite temizliğinde Glow, Efect veya Briscool gibi klima temizliği için özel üretilen kimyasalları tercih edebilirsiniz.

Klima Temizlenmezse Ne Olur?

Düzenli klima motoru temizliği yapılmadığı durumda aşağıdaki sorunlarla karşılaşmanız muhtemeldir:

Düşük verim ve artan enerji tüketimi: Klima motorunun kirlenmesi ve buna rağmen düzenli temizliğinin yapılmaması klima verimliliğini düşürür. Verimsiz çalışan klima ise bulunduğu ortamı serinletebilmek için daha fazla enerji harcar.

Kompresör arızası riski: Klima motoru bakımı yapılmazsa kondanser yüzeyi ısı transferi yapamaz hale gelir.Bu durum da kompresörün ısınmasına ve arızalanmasına yol açabilir. Kompresörün aşırı ısınması, klima kompresör arızası riskini artırır ve olası tamir maliyetlerini yükseltebilir.

İç mekan hava kalitesinin bozulması: Düzenli klima dış ünite temizliği, iç mekan hava kalitesinin korunması için çok önemlidir. Kirlenmiş klima motorunda yer alan zararlı partiküller, hava sirkülasyonuyla yaşam alanına yayılabilir. Bu durum, alerji veya solunum yolu problemleri gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Elektrik sorunları ve kısa devre riski: Kir ve nem, klima dış ünitesinde yer alan anakartın ve devre kartlarının oksitlenmesine sebep olur. Ayrıca, su sızması durumunda, kısa devre riski artar ve yangın riskini gündeme gelir.

Bu nedenle, düzenli klima motoru temizliği ve bakımı, hem enerji tasarrufu sağlayabilmeniz hem de klimanızın uzun ömürlü olabilmesi için kritik öneme sahiptir.

bakımsız klima motoru ve klima motoru koruma kafesleri
Üstte bakımsız klimalar ve altta klima dış ünitesi koruma kafesleri

Klima Motoru Güneşte veya Yağmurda Kalırsa Ne Olur?

Güneş ışığı, motor parçalarının aşırı ısınmasına ve motor parçalarında deformasyona ve yıpranmaya yol açar. Bu durum, özellikle plastik bileşenler için oldukça zararlıdır. Klima dış ünitesi içinde bulunan su sızdırmazlık contası, kablo koruyucu vb. plastik bileşenler zamanla çürüyecektir. Bu durum da arıza ihtimalini gündeme getirir. Buna ek olarak; özellikle sıcak havalarda, güneşin etkisiyle aşırı ısınan motor, performans kaybı yaşayacaktır.

Diğer yandan, yağmur altında kalan klima motoru da sorun yaratmaya müsaittir. Yağmur suyunun motorun içine sızması, iç bileşenlerde oksitlenme ve kısa devre risklerini gündeme getirir. Islak bir motorun çalıştırılması, elektrik arızalarına ve kompresör gibi hassas bileşenlerin zarar görmesine neden olabilir.

Kısacası, klima motorunun güneş ve yağmur gibi dış etkenlerden korunması önemlidir. Klima motorunuzun ömrünü uzatmak için klima motorunuzu yağmur ve güneş gibi dış etkenlerden koruyacak bir muhafazanın içerisinde barındırmanız doğru olur.

Özet

Düzenli klima motoru temizliği ve bakımı, klimanızın uzun ömürlü olması ve maksimum verimi alabilmeniz için en az klima iç ünite temizliği kadar önemlidir. Doğru kimyasallar kullanarak ve tavsiye edilen yönergeleri takip ederek siz de bu işlemi yapabilirsiniz. Bir diğer alternatif de uzman bir ekipten teknik destek almak olacaktır. Unutmayın, soluduğunuz havanın kalitesinde klimanın etkisi oldukça fazladır.

“Klima Motoru Yıkanır mı?” üzerine bir yorum

Yorum yapın